Podręcznik języka chińskiego dla klasy trzeciej szkoły podstawowej: Polowanie na antylopy

Przeczytaj i odpowiedz na pytania

Dziennikarz dołącza do grupy Tybetańczyków, żeby zobaczyć, jak polują i zabijają antylopy.

Po wytropieniu stada Tybetańczycy zaczynają ścigać zwierzęta, które uciekają co sił w nogach. Kiedy dobiegają do rozpadliny, próbują ją przeskoczyć. Jednym się udaje, inne spadają.

Wstrząśnięty dziennikarz obserwuje antylopy. Odnosi wrażenie, że część rozmyślnie rzuca się na skały, żeby pozostałe mogły uratować życie, przebiegając po ich ciałach.

1. Przeczytaj tekst i zapisz pod nim słowa, których nie rozumiesz. Znajdź je w słowniku i sprawdź, co oznaczają.

2. Czy to dobra metoda polowania? Dlaczego?

3. Czego nauczyłeś się od antylop?

 

 

 

Czytanka o antylopach – z podręcznika wydanego w prowincji Gansu w 2018 roku – wywołała lawinę protestów w internecie. Oburzeni Tybetańczycy pytali, czy autor jest idiotą czy to celowa czarna propaganda, i domagali się przeprosin. Grzmieli, że to właśnie oni ratują zwierzęta, odsyłając wydawców choćby do filmu Kokoszili (pokazywanego w Polsce jako Górski patrol) i przypominając o Sonamie Dhargje, sekretarzu partii z Juszu (chiń. Yushu), zastrzelonym przez chińskich kłusowników i stawianym dziś za wzór nowoczesnego patriotyzmu. Protesty sprawiły, że od podręcznika odciął się i jego redaktor, i lokalny departament oświaty, który podkreślał, że książka nie została oficjalnie zatwierdzona, a więc nie wolno używać jej w szkołach.