watchdocs   aktualności

2010-06-09

W Krakowie wygrywają filmy nominowane przez WATCH DOCS

Podczas zakończonej właśnie, 50. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego nagrodzone zostały oba filmy nominowane do tegorocznego konkursu WATCH DOCS. Dokument „Wrogowie ludu" (reż. Rob Lemkin i Thet Sambach) zdobył w Krakowie Srebrny Róg, natomiast izraelski film „Jestem Lilith" (reż. Eytan Harris) otrzymał wyróżnienie jury. W zeszłym roku nominowany przez WATCH DOCS dokument „Pizza w Auschwitz" zdobył na KFF główną nagrodę jury.

2010-06-07

Warsztaty dla twórców dokumentu

Instytut Filmu Dokumentalnego w Pradze i Eureka Media zapraszają polskich reżyserów i producentów filmów dokumentalnych do udziału w II sesji warsztatów Ex Oriente, która odbędzie się w Warszawie w dniach 28 czerwca - 4 lipca.

2010-06-07

Kolejne nagrody dla „Nowych”

Znakomity dokument „Nowi" / „The Arrivals" w reżyserii Patrice'a Chagnarda i Claudine Borries, uhonorowany podczas ubiegłorocznego WATCH DOCS, zdobywa kolejne wyróżnienia. Na festiwalu DOK.fest w Monachium film otrzymał główną nagrodę jury, natomiast na lizbońskim festiwalu IndieLisboa - nagrodę Amnesty International.

2010-05-31

Nominacje WATCH DOCS na 50. Krakowskim Festiwalu Filmowym

Jak co roku WATCH DOCS nominuje na festiwalu w Krakowie najciekawsze dokumenty związane z szeroko pojętą tematyką praw człowieka. Podczas tegorocznego, jubileuszowego KFF nominacje WATCH DOCS zdobyły dwa tytuły: „Wrogowie ludu" oraz „Jestem Lilith".

2010-05-27

VIRTUALLY YOURS - Digital Storytelling & Promotion

W tym roku obok 5. Pitchingu Dragon Forum podczas 50. Krakowskiego Festiwalu Filmowego w dniach 5 i 6 czerwca odbędzie się międzynarodowe sympozjum dokumentalistów „VIRTUALLY YOURS", poświęcone przyszłości filmu dokumentalnego w dobie cyfryzacji.

2010-04-19

8. Objazdowy Festiwal Filmowy trwa

Trwa ósma edycja Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. W kwietniu WATCH DOCS odwiedzi aż 11 polskich miast. Festiwal objazdowy będzie gościł w Białymstoku, Toruniu, Słupsku, Lesznie, Koninie, Gnieźnie, Jarocinie, Poznaniu, Cieszynie, Częstochowie i Żywcu. W maju zaś festiwal odbędzie się w Chełmie, Zabrzu, Siedlcach, Oświęcimiu, Bielsko-Białej i Koszalinie. Szczegółowe programy dla poszczególnych miast i pozostałe informacje o festiwalu objazdowym - strona Festiwalu Objazdowego

2010-03-25

10. MFF WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie zaprasza do zgłaszania filmów

Rozpoczynamy nabór filmów na jubileuszowy 10. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie. Tegoroczny festiwal odbędzie się w dniach 3 - 12 grudnia w Warszawie. W programie obok części konkursowej znajdą się cztery repertuarowe sekcje stałe oraz trzy retrospektywy tematyczne. Na zgłoszenia filmów czekamy do 2 sierpnia.

 

[formularz zgłoszeniowy] [regulamin]

2010-03-24

One World i Watch Docs organizują wspólnie festiwal w Brukseli

W dniach 12 - 19 kwietnia 2010 r. w Brukseli odbędzie się czwarta edycja festiwalu One World Brussels, organizowana wspólnie z WATCH DOCS.

2010-03-19

„Chemia” Pawła Łozińskiego nagrodzona na praskim One World

Podczas zakończonego wczoraj w Pradze międzynarodowego festiwalu filmowego „One World" nagrodą jury dla najlepszego reżysera wyróżniono Pawła Łozińskiego za film „Chemia", który znalazł się m.in. w repertuarze ubiegłorocznego warszawskiego festiwalu WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Więcej www.oneworld.cz.

2010-02-26

8. Objazdowy Festiwal Filmowy

Rozpoczęła się już ósma edycja Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Jak w roku ubiegłym, miastem, do którego festiwal zawitał najpierw, jest Lublin. W 2010 roku WATCH DOCS będzie gościł też w ponad 30 innych miastach. Szczegółowy program imprezy w Lublinie i pozostałe informacje o festiwalu objazdowym - strona Festiwalu Objazdowego

2010-02-24

Nagrody i nominacje dla dokumentów z repertuaru WATCH DOCS 2009

Z przyjemnością informujemy o kolejnych nagrodach dla znakomitych dokumentów, które znalazły się w repertuarze zeszłorocznej edycji festiwalu WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie. Podczas gali „Cinema for Peace” odbywającej się w czasie zakończonego tydzień temu 60. Festiwalu Filmowego w Berlinie, nagrodzono film Ngawanga Choephela „Tybet w pieśni”, który na zeszłorocznym WATCH DOCS został uhonorowany specjalnym wyróżnieniem jury oraz nagrodą publiczności. Z kolei amerykański dokument „Człowiek, który pokonał Pentagon” Judith Ehrlich, podobnie jak „Tybet w pieśni” pokazywany w sekcji konkursowej WATCH DOCS, otrzymał nominację do Oscara i ma sporą szanse na nagrodę w kategorii „najlepszy dokument pełnometrażowy”.

2010-01-06

Wyrok dla tybetańskiego filmowca

Dhondup Łangczen, przebywający od marca 2008 roku w chińskim więzieniu pomysłodawca i reżyser filmu . Pożegnanie ze strachem", prezentowanego w grudniu w Warszawie podczas WATCH DOCS, został skazany na sześć lat więzienia.

2009-12-21

Rozpoczyna się nabór projektów na DRAGON FORUM 2010!

Formularz zgłoszeniowy  można pobrać na stronie internetowej www.dragonforum.pl

2009-12-20

Za nami kolejna edycja WATCH DOCS

Tegoroczny festiwal – zarówno w opinii gości, jak widzów – był najbardziej udaną imprezą w historii WATCH DOCS.

2009-12-13

WERDYKT JURY 9MFF WATCH DOCS

Wiemy już, kto zwyciężył w tegorocznym konkursie WATCH DOCS!

2009-12-12

Przed nami ostatni weekend tegorocznej edycji WATCH DOCS.

Już w niedzielę poznamy triumfatora 9 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie. Tymczasem zapraszamy na ostatnie festiwalowe pokazy.

2009-12-11

Ósmy dzień WATCH DOCS

Festiwal zbliża się ku końcowi, ale jeszcze dziś i jutro serdecznie zapraszamy na pokazy, debaty i spotkania.

2009-12-10

Rosja dziś - społeczeństwo nie-obywatelskie?

Zapraszamy serdecznie na jedno z najistotniejszych wydarzeń towarzyszących tegorocznej edycji WATCH DOCS - debatę poświęconą sytuacji obrońców praw człowieka we współczesnej Rosji.

Dyskusja, zatytułowana "Rosja dziś - społeczeństwo nie-obywatelskie?" odbędzie się po pokazie filmu o Annie Politkowskiej pt. "211: Anna" (początek seansu: godz. 16.00). Udział w debacie  wezmą: Ludmiła Aleksiejewa z Międzynarodowego Stowarzyszenia "Memoriał" (Rosja) - tegorocznego laureata nagrody Parlamentu Europejskiego im. Sacharowa na Rzecz Wolności Myśli, dr Maria Biełousowa z Centrum Niezależnych Badań Socjologicznych (Rosja), prof. Włodzimierz Marciniak (PAN) oraz posłowie do Parlamentu Europejskiego: Paweł Kowal i Krzysztof Lisek. Dyskusję moderował będzie red. Marcin Wojciechowski ("Gazeta Wyborcza").

11 grudnia 2009 r., godz. 17.45, Kino Muranów

Debata zorganizowana została wspólnie z Biurem Informacyjnym Parlamentu Europejskiego w Polsce.

2009-12-09

Zapraszamy na debatę "Nowy nacjonalizm w Europie Środkowej"

W ramach zorganizowanego wspólnie z praskim festiwalem One World przeglądu „V4: Raport o demokracji" w dniu 9 grudnia o godz. 17.00 w Sali Laboratorium CSW zapraszamy na debatę „Nowy nacjonalizm w Europie Środkowej". Spotkanie z udziałem: Sergiusza Kowalskiego, prof. Ireneusza Krzemińskiego, prof. Wiktora Osiatyńskiego i Krzysztofa Vargi. Prowadzenie: Ewa Siedlecka ("Gazeta Wyborcza"). Debata poprzedzona będzie pokazem węgierskiego filmu „Narodowy rock", ukazującego fenomen rosnącej popularności zespołu Romantic Violence, łączącego ksenofobiczny przekaz z rockowo-folkową muzyką.

2009-12-08

Zbliżamy się do półmetka tegorocznej edycji WATCH DOCS

Za nami kilkadziesiąt projekcji w wypełnionych po brzegi festiwalowych salach i ciekawych spotkań z twórcami. Tymczasem zapraszamy na kolejne filmy.

2009-12-08

UWAGA! DEBATY WATCH DOCS!!

Tegoroczna edycja WATCH DOCS obfituje w wydarzenia towarzyszące. Szczególnie zapraszamy na debaty poświęcone dzisiejszemu nacjonalizmowi, niebezpiecznym związkom biznesu i władzy oraz wyzwaniom jakie stawia współczesność przed obrońcami praw człowieka

2009-12-07

UWAGA: POKAZ SPECJALNY - KANTATA TAKWA W POWIĘKSZENIU!

Dziś - w poniedziałek 7 grudnia - serdecznie zapraszamy wszystkich do klubu „Powiększenie” (ul. Nowy Świat 27), gdzie o 22.00 odbędzie się specjalny pokaz indonezyjskiego dokumentu ukazującego niezwykły koncert, który odbył się na stadionie w Jakarcie w 1990 roku.

2009-12-06

Za nami pierwszy weekend WATCH DOCS

Za nami pierwszy – bardzo udany – weekend festiwalu. Niemal na wszystkich pokazach – tak w „Muranowie”, jak i CSW sale projekcyjne były wypełnione do ostatniego miejsca.

2009-12-03

Przed nami pierwszy weekend 9 edycji WATCH DOCS

Szczególnie polecamy seanse z udziałem twórców, którzy przyjechali do Warszawy specjalnie by spotkać się z publicznością i podyskutować o filmach.

2009-11-30

9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS

Warszawscy widzowie już niedługo będą mogli obejrzeć nagrodzony w piątek na najważniejszym światowym festiwalu filmów dokumentalnych IDFA w Amsterdamie film Ricka Goldsmitha i Judith Ehrlich „Most Dangerous Man in America" / „Człowiek, który pokonał Pentagon". Film, który otrzymał w Amsterdamie specjalną nagrodę jury, zostanie pokazany w konkursie 9 Międzynarodowego Festiwalu Filmów dokumentalnych WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie. WATCH DOCS zaczyna się już w sobotę, a projekcje „Człowieka, który pokonał Pentagon" uświetni obecność współreżyserki filmu. Judith Ehrlich jest jednym z kilkudziesięciu gości tegorocznego WATCH DOCS. Szczegółowy program festiwalu i imprez towarzyszących - www.watchdocs.pl.

2009-11-29

Prezentujemy pełen program 9. edycji MFF WATCH DOCS

Z przyjemnością prezentujemy pełen program 9 edycji MFF WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie. Bezpłatne bilety można odbierać w kinie „Muranów" 2 i 3 grudnia w godzinach 16.00 - 19.00 oraz w miejscach projekcji przed seansami. Zapraszamy!

2009-11-13

Dziewiąta edycja MFF WATCH DOCS

Już niedługo - 4 grudnia - rozpocznie się dziewiąta edycja MFF WATCH DOCS. W konkursie zobaczymy najlepsze światowe dokumenty dotyczące szeroko pojętej problematyki praw człowieka, niepokazywane dotąd w Warszawie. W tym roku o nagrodę WATCH DOCS walczyć będzie dziewiętnaście filmów. Obok konkursu program festiwalu tworzą sekcje stałe: „Dyskretny urok propagandy"; „Zbliżenia" - poświęcone krajom powstałym po rozpadzie ZSRR; oraz „Chcę zobaczyć", w której znajdą się dokumenty dotyczące aktualnych wydarzeń. Uzupełnieniem są dwie retrospektywy tematyczne: „Pieniądze mają się dobrze" - poświęcona zależnościom między pieniędzmi a władzą i naruszaniem praw człowieka oraz „Ukryta kamera" na którą złożą się „antypaństwowe" dokumenty, nakręcone bez wiedzy lub zgody władz.