watchdocs   aktualności

2008-12-15

KOBIETY WYGRYWAJĄ WATCH DOCS

14 grudnia w warszawskim kinie Muranów odbyło się uroczyste zakończenie 8. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie, połączone z ogłoszeniem jego wyników. Wszystkie nagrody Festiwalu otrzymały dokumentalistki.

 

2008-12-14

Uroczyste zamknięcie 8 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Watch Docs

Dziś uroczyste zamknięcie festiwalu. Sądzimy, że był on w tym roku szczególnie udany. Odwiedziło nas około 15 000 widzów, przez 8 dni wyświetliliśmy 93 filmy, z publicznością spotkało się ponad czterdziestu gości z całego świata. Dziś na uroczystej gali zamknięcia festiwalu wręczone zostaną nagrody w konkursach na najlepszy film długometrażowy i krótkometrażowy, a także ogłoszone będą
wyniki głosowania publiczności na najlepszy film festiwalu. Uroczystość zamknięcia odbędzie się o godzinie 19:00 w kinie Muranów. Serdecznie dziękujemy za uczestnictwo w naszym festiwalu i zapraszamy w przyszłym roku!

2008-12-13

Ostatni dzień Festiwalu

To już ostatni dzień festiwalu podczas, którego przewidzianych jest wiele interesujących wydarzeń. W dniu dzisiejszym zapraszamy Państwa na spotkanie z Wiktorem Asliukiem, reżyserem filmu MARIA, któremu udało się przybyć na nasz Festiwal. Spotkanie odbędzie się po projekcji filmu, która ma miejsce o 19:30 w Zamku Ujazdowskim w Sali Laboratorium. Dziś także wiele spotkań z kolejnymi gośćmi Festiwalu. Po filmie CZERWONY WYŚCIG spotka się z Państwem Chao Gan, reżyser filmu. W Sali Laboratorium oprócz spotkania z Wiktorem Asliukiem odbędą się także spotkania z: Adą Ushpiz- reżyserką filmu NARZECZONE PUSTYNI, Beatą Dzianowicz- reżyserką filmu LATAWCE, oraz z Severine Vanel- reżyserką filmu POCIĄG KU ŚWIETLANEJ PRZYSZŁOŚCI. Po filmie BALLADA O PRAWDZIWYM KŁAMSTWIE (18:00, Sala Edukacyjna, Zamek Ujazdowski) spotka się z Państwem reżyser, Andrzej Trzos-Rastawiecki. Serdecznie zapraszamy Państwa również na dyskusję panelową: "Czy film dokumentalny nadąża za rzeczywistością? Zaangażowany dokument w Polsce i w Niemczech" W dyskusji udział wezmą: Krzysztof Kopczyński, dr Grit Lemke, Grzegorz Pacek, Sandra Prechtel i Sascha Hilpert. Dyskusję moderować będzie Sirkka Moeller, współpracująca z Berlinale światowej klasy specjalistka w dziedzinie filmu dokumentalnego.

2008-12-12

Piątek na Watch Docs

Dziś serdecznie zapraszamy wszystkich na dyskusję panelową „PRL i NRD - obrazy demokratycznego przełomu". Dyskusja dotyczyć będzie schyłku komunizmu i przełomu lat 1989 i 1990. Udział w niej wezmą Piotr Bikont, Anne Richter, dr Grit Lemie, Tamara Trampe i Maria Zmarz-Koczanowicz. Zapraszamy dziś również na spotkania z publicznością: po filmie YODOK STORIES z reżyserem Andrzejem Fizykiem, po filmie NARZECZONE PUSTYNI z reżyserką Adą Ushpiz, po dokumencie RECEPTA NA JOINTY z reżyserem Normanem Riffe, zaś po WITAMY W ENRUMIO z operatorem Nikitą Kholkovem.

2008-12-11

Szósty, kolejny dzień na Festiwalu Watch Docs

Dziś zapraszamy Państwa na spotkania z: Sylvie Ballyot- reżyserką filmu MIŁOŚĆ I SŁOWA, Marią Zmarz-Koczanowicz i Joanną Sławińską- reżyserkami filmu KOCHAM POLSKĘ, z Tomaszem Jurkiewiczem i Pawłem Górką- reżyserem i bohaterem filmu RADIOAKCJA. Zapraszamy również serdecznie na retrospektywę „PRL i NRD - obrazy demokratycznego przełomu", która odbędzie się kinie Lab i Sali Laboratorium, zaś po filmie Chrzest Ognia (18:00, Kino Lab, Zamek Ujazdowski) odbędzie się spotkanie z ekspertem, profesorem Eugeniuszem Królem.

2008-12-10

Środa na Watch Docs

To już półmetek festiwalu i chcielibyśmy Państwu podziękować za tak wysoką frekwencję oraz zaprosić na dalsze projekcje i spotkania z gośćmi. Dzisiaj w kinie Muranów o godzinie 18 odbędzie się dyskusja panelowa „Wolność od tortur- stan dyskusji", udział wezmą w niej: prof. Andrzej Rzepliński, prof. Jacek Hołówka, mec. Marita Dybowska-Dubois, dr Krzysztof Liedel oraz Piotr Niemczyk. Dyskusję moderować będzie Małgorzata Łaszcz (TVN). Bezpośrednio po dyskusji zapraszamy na projekcję głośnego filmu Errola Morrisa- STANDARDOWE PROCEDURY POSTĘPOWANIA. Zapraszamy również na spotkania z gośćmi w Zamku Ujazdowskim: po filmie ALOSZA z reżyserem Meelisem Muhu, a po filmie MiŁOŚĆ I SŁOWA na spotkanie z reżyserką Sylvie Ballyot.

2008-12-09

Czwarty dzień Festiwalu

Informujemy, że dzisiejszy pokaz YODOK STORIES w sali Laboratorium odbędzie się tylko w angielskiej wersji językowej, za utrudnienia przepraszamy. Zapraszamy na spotkania: z reżyserem Meelisem Muhu po projekcji filmu ALOSZA w kinie Muranów oraz z Igorem Mołodeckim po filmie ZABIERZ MNIE STĄD w sali Laboratorium. Zapraszamy serdecznie na projekcje.

2008-12-09

Dragon Forum na Watch Docs

KONSULTACJE  4. EDYCJI DRAGON FORUM. W najbliższą środę 10 grudnia odbędą się konsultacje dla osób zainteresowanych udziałem w  4. edycji Dragon Forum. Dragon Forum to międzynarodowe warsztaty filmowe podczas których projekty rozwijane są pod okiem mistrzów kina dokumentalnego i międzynarodowych ekspertów: od pomysłu na scenariusz, poprzez opracowanie budżetu i przygotowanie trailera, do prezentacji na pitchingu - międzynarodowej aukcji projektów filmowych. Serdecznie zapraszamy profesjonalnych i początkujących filmowców do udziału w najbliższym warsztacie, który odbędzie się podczas 8. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie w Zamku Ujazdowskim o godz. 16.00 w Sali Edukacyjnej. Warsztat poprowadzą: Dorota Roszkowska (Dragon Forum) i Rada Šešić (Jan Vrijman Fund, IDFA, IFF Rotterdam) Prosimy o przygotowanie opisu projektu w następującej formie:

 • informacja produkcyjna (1 strona)
 • synopsis (1 strona)
 • Curriculum vitae głównych twórców i profil producenta
 • plan finansowania i skrócony kosztorys
 • 2008-12-08

  Spotkania z ekspertami w trzecim dniu Festiwalu

  W dniu dzisiejszym zapraszamy na ciekawe spotkania z ekspertami. Po filmie CIENKA NIEBIESKA LINIA o problemie pomyłek sądowych i o programie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Klinika Prawa Niewinność opowie kierująca tym programem Maria Ejchart. W sali Laboratorium CSW po filmie BARKING TYLKO DLA BIAŁYCH odbędzie się spotkanie z psycholożką społeczną, prof. Barbarą Weigl, po dokumencie SZEREGOWIEC MICHEJEW zapraszamy na spotkanie ze Sławomirem Cybulskim z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, a po projekcji BEZ ZMRUŻENIA OKA spotka się z widzami Lilianna Skoczylas ze Stowarzyszenia Studenci dla Wolnego Tybetu . O godzinie 20.00 po filmie BIRMA 2008 zapraszamy na spotkanie z U Uttara, Sekretarzem Generalnym Międzynarodowej Organizacji Birmańskich Mnichów.

  2008-12-07

  Niedziela na 8. festiwalu WATCH DOCS

  Dzisiaj po pokazie filmu ZWYCZAJNY PREZYDENT (17:00, Sala Laboratorium, Zamek Ujazdowski) serdecznie zapraszamy na spotkanie z reżyserem Jurijem Chaszczawadzkim oraz gościem specjalnym festiwalu, Aleksandrem Milinkiewiczem, laureatem nagrody Parlamentu Europejskiego im. Sacharowa na rzecz wolności myśli. Poza tym wydarzeniem odbędzie się w dniu dzisiejszym jeszcze siedem spotkań z reżyserami i producentami filmów festiwalowych: w kinie Muranów z Sally Ingleton (MORDERSTWO NA ŚNIEGU), z Andrew Jacobsem (PENSJONAT "CZTERY PORY ROKU"); w Kinie Lab z reżyserkami filmu PRZERWAĆ MILCZENIE Femke i Ilse van Velzen; w Sali Laboratorium po filmie NIE ZROZUM MNIE ŹLE z Adiną Pintilie, a także z reżyserami filmu 14 DNI. PROWOKACJA BYDGOSKA Jackiem Petryckim i Grzegorzem Eberhardtem oraz z motażystką i bohaterkami filmu COMING OUT PO POLSKU po jego światowej premierze na naszym festiwalu. Zapraszamy też serdecznie na spotkanie z ekspertem z Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, profesorem Jerzym Kotowiczem, po projekcji krótkometrażowych filmów EKSPERYMENT i CZEGO POTRZEBUJĄ CHORZY NA SM W POLSCE (Sala Edukacyjna CSW, godzina 16.00).

  2008-12-06

  Pierwszy dzień pokazów na 8. Festiwalu WATCH DOCS

  Dziś ruszają pokazy filmów i spotkania z publicznością na 8. MFF WATCH DOCS. Serdecznie zapraszamy! W Muranowie spotkają się z Państwem twórcy znakomitego czeskiego filmu GETTO BAŁUTY, który prezentujemy we współpracy z naszymi przyjaciółmi z praskiego festiwalu One World i z Czeskim Centrum w Warszawie. Są już z nami Michelle Comber, reżyserka filmu ZABRONIONE DZIECI, Adina Pintilie, reżyserka NIE ZROZUM MNIE ŹLE, Andrew Jacobs, producent PENSJONATU „CZTERY PORY ROKU" i siostry van Velzen, reżyserki PRZERWAĆ MILCZENIE. Wszyscy Ci twórcy naszych filmów konkursowych pokazywanych dzisiaj na Zamku Ujazdowskim po projekcjach odpowiedzą na pytania publiczności. Zapraszamy również na pierwsze spotkanie z polskim reżyserem - z Krakowa przyjeżdża do nas Tomasz Wolski, twórca głośnego filmu ZŁOTA RYBKA.

  2008-12-05

  Uroczyste otwarcie 8. MFF WATCH DOCS w Muranowie

  Już dziś o 19:00 w Kinie Muranów odbędzie się uroczyste otwarcie 8. MFF WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Po raz pierwszy w Polsce pokazany zostanie nagrodzony na tegorocznym Berlinale film Errola Morrisa „Standardowe procedury postępowania".

  2008-12-03

  8. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS

  w dniach 3 - 4 grudnia 2008 r. można już pobierać bilety na 8. MFF WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Bilety są do pobrania w Kinie Muranów, przy ul. Gen. Andersa 1, w godzinach 16:00 - 19:00. Bilety na dane pokazy, w ograniczonej ilości, będą także dostępne bezpośrednio przed seansami w miejscach projekcji - w Kinie Muranów i CSW Zamek Ujazdowski.

  2008-11-17

  WATCH DOCS nominowany do nagrody NOCNE MARKI 2008!

  Festiwal WATCH DOCS został nominowany przez redakcję miesięcznika Aktivist do nagrody NOCNE MARKI 2008! Wśród laureatów nagrody w poprzednich latach znalazły się takie instytucje jak Centrum Sztuki Współczesnej czy Muzeum Powstania Warszawskiego. Ogłoszenie wyników plebiscytu już 5 grudnia czyli w dniu uroczystego rozpoczęcia 8 edycji WATCH DOCS.

  2008-09-06

  6. Objazdowy Festiwal Filmowy Prawa Człowieka w Filmie

  Trwa WATCH DOCS 6. Objazdowy Festiwal Filmowy Prawa Człowieka w Filmie. Serdecznie zapraszamy Wszystkie informacje, daty i programy Festiwalu Objazdowego 2008 w poszczególnych miastach dostępne są Tutaj