logo logo

Tu jesteś: Start
Aktualności archiwum newsów

 

24/03/2017
HFPC interweniuje ws. antysemickiego incydentu

Â

HFPC skierowała interwencję do Prokuratora Okręgowego w Warszawie w sprawie incydentu do którego miało dojść w Warszawie nad Wisłą pierwszego dnia wiosny (21 marca 2017 r.).

Â

Jak wynika z doniesień prasowych podczas zdarzenia miało dojść do podpalenia i wrzucenia do rzeki kukły nazwanej „b’żydulą” (pisownia oryginalna). Incydent miał mieć charakter antysemicki. Na nagraniu umieszczonym na jednym z portali społecznościowych widać, jak jeden z mężczyzn trzymających kukłę mów „Oczywiście wiadomo, że określenie brzydki jest pochodzenia takiego, że jest żydowski. To jest właśnie b’żydula”. Całe wydarzenie miało nawiązywać do zwyczaju topienia marzanny.

Â

Interwencja HFPC

Â

Fundacja w swoim piśmie do Prokuratury zwróciła uwagę na konieczność zbadania sprawy pod kątem możliwości popełnienia tzw. przestępstw z nienawiści (art. 256, 257 Kodeksu karnego).

Â

„Działania organów państwa w sprawach, gdzie zostanie potwierdzone przypuszczenie popełnienia przestępstw z nienawiści, powinny stanowić jasny komunikat o braku tolerancji dla tego typu zachowań. Jest to szczególnie istotne wobec faktu, że jak wynika z badań, mowa nienawiści skierowana wobec Żydów cieszy się dużą akceptacją w polskim społeczeństwie” – czytamy w piśmie HFPC.

Â

Sprawa jest objęta Programem Antydyskryminacyjnym Artykuł 32.

Â

Pismo do Prokuratora Okręgowego w Warszawie dostępne jest tutaj.

 

 

14/03/2017
Audycja nt. wyroku ws. pobicia w tramwaju profesora UW za mówienie po niemiecku

 

Zachęcamy do wysłuchania wywiadu w radiu TOK FM z prawnikiem HFPC Jarosławem Jagurą, który mówił o wyroku ws. pobicia w tramwaju profesora UW za mówienie po niemiecku.

Na prośbę HFPC prof. Jerzego Kochanowskiego, działającego jako oskarżyciela posiłkowego, w postępowaniu reprezentował pro bono adw. Arkadiusz Matusiak z Kancelarii Bird & Bird Szepietowski i wspólnicy sp. k.

Audycja dostępna jest tutaj.

 

 

14/03/2017
Wyrok ws. pobicia w tramwaju profesora UW za mówienie po niemiecku

 

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli skazał na 10 miesięcy pozbawienia wolności sprawcę pobicia profesora Uniwersytetu Warszawskiego w tramwaju za prowadzenie rozmowy po niemiecku. W ocenie sądu zachowanie sprawcy nie stanowiło przestępstwa motywowanego nienawiścią na tle różnic narodowościowych.

 

Sąd zasądził również nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego. Na prośbę HFPC prof. Jerzego Kochanowskiego, działającego jako oskarżyciela posiłkowego, w postępowaniu reprezentował pro bono adw. Arkadiusz Matusiak z Kancelarii Bird & Bird Szepietowski i wspólnicy sp. k.

 

Chuligański wybryk

 

We wrześniu 2016 r. prof. Jerzy Kochanowski podczas jazdy tramwajem rozmawiał po niemiecku z gościem z Niemiec. Z tego powodu został zaatakowany przez jednego z pasażerów i po uderzeniu doznał urazu głowy.

 

Sąd uznał sprawcę ataku za winnego wywołania lekkiego uszczerbku na zdrowiu prof. Kochanowskiego, a także uznał, że pobicie było aktem chuligańskim. Sąd podkreślił, że sprawca działał publicznie, bez powodu i okazał tym rażące lekceważenie porządku prawnego. Wyrok jest nieprawomocny.

 

Atak nie był przestępstwem z nienawiści

 

W ocenie sądu brak było podstaw do przyjęcia, że incydent w tramwaju był motywowany różnicami na tle narodowościowym i etnicznym, czyli stanowił tzw. przestępstwo z nienawiści. Zdaniem sądu w chwili uderzenia prof. Kochanowskiego sprawca wiedział, że nie jest on obywatelem niemieckim.

 

W toku postępowania pełnomocnik prof. Kochanowskiego wskazywał na konieczność zbadania dyskryminacyjnego podłoża tej sprawy. Fakt, że profesor jest Polakiem nie wykluczał możliwości popełnienia przestępstwa na tle narodowościowym lub etnicznym, ponieważ najważniejsze w tej kwestii jest ustalenie motywów działania sprawcy.

 

Decyzja w sprawie zaskarżenia wyroku zostanie podjęta po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem orzeczenia sądu.


Sprawa jest objęta Programem Antydyskryminacyjnym „Artykuł 32” HFPC.

 

 

13/03/2017
Spotkanie Koalicji na rzecz Równych Szans

 

HFPC 10 marca 2017 roku uczestniczyła w spotkaniu Koalicji na rzecz Równych Szans. Pierwsza część spotkania odbyła się z dr Sylwią Spurek, Zastępczynią Rzecznika Praw Obywatelskich ds. Równego Traktowania oraz Anną Błaszczak, Dyrektorką Zespołu do spraw Równego Traktowania w Biurze RPO. Podczas tej części zostały omówione działania RPO oraz odbyła się dyskusja nad głównymi zagadnieniami z zakresu równego traktowania, które mogą być przedmiotem współpracy pomiędzy RPO a organizacjami pozarządowymi.

 

Druga część spotkania dotyczyła m.in. omówienia ostatnich działań Koalicji (w tym obecności Koalicji na forum międzynarodowym), priorytety działania, omówienia planów na przyszłość, omówienia sytuacji organizacji równościowej w obecnych uwarunkowaniach społeczno-politycznych, dyskusja nad formami dialogu z rządem (szczególnie z Pełnomocnikiem Rządu ds. Równego Traktowania).

 

HFPC na spotkaniu Koalicji na rzecz Równych Szans reprezentował apl. adw. Jarosław Jagura, prawnik HFPC.

 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 1 z 153

Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: joomla 1.5 templates mysql date Valid XHTML and CSS | Joomla SEF URLs by Artio.