logo logo

Tu jesteś: Start
Aktualności archiwum newsów

 

10/10/2016
Policjanci oskarżeni o przekroczenie uprawnień i znieważenie na tle homofobicznym – kolejna rozprawa


Odbyła się kolejna rozprawa przed Sądem Rejonowym dla Warszawy Woli w Warszawie odbyła się rozprawa w sprawie policjantów oskarżonych o przekroczenie uprawnień i znieważenia X. na tle homofobicznym.

HFPC obserwuje proces.

 

 

06/10/2016
Rozprawa ws. policjantów oskarżonych o przekroczenie uprawnień i znieważenie na tle homofobicznym


Przed Sądem Rejonowym dla Warszawy Woli w Warszawie odbyła się rozprawa w sprawie dwóch policjantów o przekroczenie uprawnień i znieważenia X. na tle homofobicznym. Sąd Okręgowy w Warszawie w kwietniu 2016 r. uchylił wcześniejszy wyrok sądu rejonowego i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. Na rozprawia obecny był przedstawiciel HFPC.

Sprawa dotyczy wydarzeń, które miały miejsce w 2010 r. przed jednym z warszawskich klubów dla osób LGBT. Zgodnie z relacją X. policjanci podczas interwencji mieli zachowywać się agresywnie i kierować homofobiczne wypowiedzi wobec X i jego partnera. X. miał zostać pobity w trakcie przewożenia do izby wytrzeźwień. Monitoring na izbie wytrzeźwień zarejestrował jak jeden z funkcjonariuszy używał wobec X. m.in. słów „pedał” i „ciota”.

We wrześniu 2015 r. SR dla Warszawy Woli uniewinnił funkcjonariuszy. Apelacją od wyroku wniósł pełnomocnik pro bono X., którego zapewniła Kampania Przeciw Homofobii. Sąd Okręgowy podzielając zarzuty przedstawione w apelacji podkreślił, że zaskarżone orzeczenie zapadło z rażącą obrazą przepisów postępowania dotyczących zasad oceny materiału dowodowego oraz naruszeniem przepisów prawa materialnego. W konsekwencji Sąd Okręgowy uchylił wyrok i przekazał sprawę sądowi pierwszej instancji do ponownego rozstrzygnięcia.

 

 

26/09/2016
Poznań Pride Week 2016 – debata


Dr Dorota Pudzianowska wzięła udział w debacie pt. "Społeczne i osobiste konsekwencje braku prawnego uregulowania związków osób tej samej płci oraz skutecznej ochrony przed dyskryminacją", która odbyła się w dniu 24 września 2016 r. Wydarzenie było częścią Poznań Pride Week 2016. W dyskusji wzięli udział także: Agnieszka Holland, dr Sylwia Spurek (Zastępczyni Rzecznik Praw Obywatelskich), Hubert Sobecki (Miłość nie wyklucza). Dyskusję moderowała Renata Kim (Newsweek Polska).

Fotorelację z wydarzenia można znaleźć tutaj.

 

 

23/09/2016
Artykuł o „Przewodniku dla sędziów i prokuratorów”


Zachęcamy do zapoznania się z artykułem autorstwa Łukasza Bojarskiego, dr Doroty Pudzianowskiej oraz Jarosława Jagury pt. „Niedyskryminacja w praktyce sędziowskiej – projekty organizacji obywatelskich”, który poświęcony jest m.in. publikacji HFPC „Równe traktowanie uczestników postępowań. Przewodnik dla sędziów i prokuratorów” (red. D. Pudzianowska, J. Jagura). Tekst ukazał się w Kwartalniku Krajowej Rady Sądownictwa.


Artykuł można znaleźć tutaj.

Publikację „Równe traktowanie uczestników postępowań. Przewodnik dla sędziów i prokuratorów” można znaleźć tutaj.

baner batory

Projekt „Podnoszenie wrażliwości sędziów i prokuratorów w zakresie równego traktowania” był współfinansowany ze środków EOG w ramach programu „Obywatele dla Demokracji”.

 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 1 z 144

Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: joomla 1.5 templates mysql date Valid XHTML and CSS | Joomla SEF URLs by Artio.